Bratislavský samosprávny kraj (BSK) pokračuje v úspešnej realizácii Akčného plánu Programu hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja (PHRSR) na roky 2021 – 2027.
K aprílu 2025 kraj vyhodnotil pokrok v desiatkach projektov zameraných na udržateľnú mobilitu, zelené inovácie, obnovu budov, podporu regiónov, cezhraničnú spoluprácu aj presadzovanie záujmov v Európskej únii. Medzi kľúčové výsledky patrí aktívna účasť v Európskom výbore regiónov, rozvoj projektu Smart región BSK 2.0, budovanie energetických komunít či obnova škôl. Kraj sa zároveň zapája do viacerých európskych aliancií, ktoré ovplyvňujú podobu kohéznej politiky EÚ po roku 2027.
Odbor stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov BSK pripravil odpočet realizácie priorít a projektov, z ktorého vyplýva, že väčšina aktivít je vo fáze plnenia podľa plánu.
„Náš kraj dnes nie je len správnou jednotkou na Slovensku, ale vďaka práci v Bruseli má aj medzinárodný hlas, a to v takých kľúčových témach ako je budúcnosť kohéznej politiky, zelená transformácia a efektívne čerpanie eurofondov,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba, ktorý je zároveň podpredsedom komisie COTER pre politiku územnej súdržnosti EÚ a rozpočet.
Medzi najvýznamnejšie aktivity patrí projekt SMART REGION BSK 2.0, ktorého cieľom je digitalizácia úradu, zavedenie dátového manažmentu a vytvorenie tzv. digitálneho dvojčaťa kraja. Naštartovaný je aj projekt inovačného klastra HUBsburg – TwinSmart v spolupráci s viedenskými partnermi.
Kraj kladie dôraz na energetickú efektívnosť – napreduje výstavba fotovoltaických elektrární na strechách krajských budov a vzniká energetické spoločenstvo objektov BSK. Pokračuje aj hĺbková obnova viacerých stredných škôl, napríklad gymnázií L. Novomeského a A. Einsteina či Spojenej školy Tokajícka.
„Projekty pripravujeme s dôrazom na udržateľnosť, kvalitu a prepojenosť. Okrem obnovy budov či digitalizácie kraja systematicky rozvíjame medzinárodnú spoluprácu a sieť kontaktov s cieľom prinášať do regiónu inšpirácie, inovácie aj zdroje,“ dopĺňa Barbora Lukáčová, riaditeľka odboru stratégie.
K mimoriadne aktívnym oblastiam patrí rozvoj cezhraničných partnerstiev – najmä v rakúsko-slovenskom pohraničí, ale aj v širšom európskom kontexte. BSK sa zapája do iniciatív ako Power Regions of Europe, EUregions4cohesion či Alliance of Automotive Regions (ARA).
V oblasti udržateľného turizmu sa pripravujú nové projekty Royal Traces – Cesta šľachtických rodov, revitalizácie parku v Stupave a Malinove, ako aj vytvorenie ekocentra v Čunove. V oblasti dopravy sa realizuje cyklotrasa Zálesie – Most pri Bratislave, pripravuje sa cyklolávka medzi Zálesím a Malinovom, ako aj dokumentácia k veľkému projektu obchvatu Malokarpatského regiónu.
Bratislavský kraj tak pokračuje v komplexnom napĺňaní svojho strategického dokumentu – nielen v plánovaní, ale najmä v konkrétnych investíciách a projektoch, ktoré zlepšujú kvalitu života obyvateľov.
Celý materiál si môžete prečítať kliknutím na tento odkaz.