zahorie-ma-majsterku-sveta-vo-footgolfe

Záhorie má majsterku sveta vo footgolfe

24-ročná Lucia Čermáková študuje na FTVŠ a je majsterkou sveta z amerického Orlanda. Pochádza z Lábu, je bývalou futbalistkou Slovana Bratislava, úspešnou juniorskou futbalistkou a reprezentantkou SR, dnes je však celkom oddaná športu menom footgolf.

Footgolf je u nás stále mimoriadne raritný šport, no vo svete sa už rozbehol a rýchlo napreduje. Spája dva najpopulárnejšie športy na svete – futbal a golf. Kým prvý je kolektívny a vyžaduje fyzickú kondíciu, druhý je skôr o jednotlivcovi a i keď sa kondička zíde, nie je taká podstatná. Neplatí, že kto je dobrý vo futbale, bude dobrý aj vo footgolfe. Pomôcť to ale môže. Footgolf sa hráva zväčša na golfových ihriskách. Jamky sú na iných miestach ako tie golfové a sú aj výrazne väčšie – s priemerom 53 centimetrov. Postup je ale rovnaký: dostať loptu do jamky s čo najmenším počtom kopov.

L. Čermáková sa ešte pred pár rokmi naplno venovala výhradne futbalu. Pravidelne nastupovala za juniorky i ženy Slovana Bratislava a v sezóne 2017/2018 vyhrala 1. ligu s juniorkami, 1. ligu so ženami aj Slovenský pohár. Človek by čakal, že v tom bude pokračovať. Lucia však vraví, že si víťazstvami a reprezentáciou splnila všetky svoje futbalové sny a zahraničie ani nezvažovala. Footgolf ju skrátka chytil, i keď prechod nebol úplne najľahší. „Zo začiatku som tieto športy kombinovala, no keď som sa chcela footgolfu venovať viac, už sa to ďalej nedalo. Cez týždeň škola a tréningy a cez víkend footgolfový turnaj – to nemalo zmysel. Dopomohol mi k tomu aj covid, keď sme mali tréningy zakázané, a tak som si utriedila myšlienky a rozhodla sa.“

Veru, protipandemické opatrenia kolektívne športy na začiatku úplne stopli. Kopať do lopty na lúke osamote – to však nezakázal nikto. Zvíťazil teda footgolf.

Od Luciinho víťazstva na majstrovstvách sveta už uplynulo niekoľko týždňov. Zábery z poslednej jamky, keď už Lucia vedela, že sa takmer s istotou stane majsterkou sveta, obleteli celé Slovensko. Slzy v očiach, roztrasené kolená a potom veľké ovácie. Po návrate domov opäť gratulácie, oslavy a veľký záujem médií. Odrazu sa o footgolfe na Slovensku hovorí, a je to zásluha práve Lucky. „Stále je to úžasné, vedieť čo som dokázala, ale každopádne je za tým veľmi veľa. Je to šport, pri ktorom rozhoduje nielen fyzická, ale aj psychická stránka športovca. Dúfam, že tento výsledok priláka mnohých ľudí, ktorí si footgolf obľúbia.“ 

Byť majstrom sveta je nepochybne super, no ako to už býva, keď športovci dooslavujú, pustia sa znova do práce a často aj s ambíciou víťazstvo zopakovať. „Potrebujem zohnať sponzorov, keďže chcem ešte viac cestovať po turnajoch a zbierať skúsenosti. Lenže z pozície študentky je to veľmi ťažké. Budem sa ale stále pripravovať a určite sa chcem pokúsiť tento titul obhájiť.“

Účasť na veľkých turnajoch nie je lacná, no footgolf ako záľuba nie je drahý šport a začať s ním môže prakticky ktokoľvek. K hre nepotrebujete drahé palice ani nosiča ani veľký štadión či sponzorov. „Najdrahšou položkou môže byť lopta, ale to je tiež individuálne. Ďalej je to „výstroj“ pozostávajúca z polokošele, kraťasov, štuciek a samozrejme treba futbalové kopačky – turfy. Štartovné a aj vstupné na ihrisko sa pohybuje okolo 20 €,“ vymenúva L. Čermáková. 

Významnejšie footgolfové turnaje i so slovenskou účasťou si už postupne nachádzajú cestu aj na obrazovky našich športových staníc. Lucia má pre fanúšikov tip: „Každý turnaj aj s linkom na sledovanie turnajov budem zdieľať na mojich sociálnych sieťach.“ Ak sa podarí, v nasledujúcom období plánuje účasť na veľkých turnajoch v Taliansku, Maďarsku, Švédsku, Česku, či Portugalsku. „Do úvahy prichádza ešte turnaj v Japonsku. Ale zatiaľ je to len ďalší nesplnený sen,“ uzatvára Lucia.

Za footgolfom pritom netreba chodiť ďaleko. Jedno ihrisko je doslova na okraji nášho mesta a aj keď sa tam istý čas footgolf nehrával, teraz sa vracia a prvý turnaj bol 8. júla. Viac sa mu budeme venovať v ďalšom článku.

Text: J. Hargaš, foto: archív L. Čermákovej

Zdroj: Malacky.sk