slovenski-studenti-si-prebrali-prestiznu-medzinarodnu-cenu

Slovenskí študenti si prebrali prestížnu medzinárodnú cenu

Viac ako stoštyridsať mladých ľudí z celého Slovenska si dňa 19. 03. 2024 prebralo v priestoroch Historickej budovy NR SR Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) v najvyššej – zlatej úrovni programu. Zlaté ocenenie DofE získali aj žiaci viacerých škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja.

Drahé Dofáčky, drahí Dofáci, ste inšpiráciou pre túto krajinu.

Povedal britský veľvyslanec Nigel Baker, ktorý prišiel oceniť mladých ľudí. Ďalej hovorí, že za tento úspech všetci vďačíme učiteľom, ktorých práca je poslaním a motiváciou pre všetkých mladých

Najvyššia, zlatá úroveň DofE, je časovo najnáročnejšia. Každá absolventka či absolvent investujú do aktivít viac ako rok a pol. Pomôže im v škole aj v zamestnaní, podporuje fyzické aj duševné zdravie a aktivuje mladých v komunitách.

Mladí ľudia svoje schopnosti v DofE rozvíjajú cez výzvy športu, talentu, dobrovoľníctva a na záver absolvujú dobrodružnú expedíciu. 

Na podujatí sa zúčastnil aj britský veľvyslanec Nigel Baker. Medzi oceňovateľmi bola aj komička Lujza Garajová – Schrameková, spisovateľ Daniel Hevier či kondičný tréner Maroš Molnár. 

Až 56 percent mladých ľudí zapojených do programu začalo s dobrovoľníctvom práve vďaka DofE. Pomáhali starším, organizovali osvetové podujatia o hendikepovaných, zlepšovali vlastné prostredie. 

Podľa posledných výskumov Social return on investment (skrátene SROI) má každé euro investované do DofE vyše päťnásobnú návratnosť formou spoločenského dopadu. DofE podľa najnovších dát výrazne pomáha duševnému a fyzickému zdraviu, zvyšuje potenciál zamestnateľnosti a zárobku pre mladých a podporuje ich angažovanosť v komunitách a v spoločnosti. Pomáha tým mladým ľuďom byť odolnejší pripravenejší na výzvy a výrazne posilňuje wellbeing.

DofE je medzinárodný vzdelávací program, ktorý v roku 1956 založil princ Philip, vojvoda z Edinburghu, manžel britskej kráľovnej. Ročne ho realizuje vyše 1 milión mladých ľudí vo veku od 14 do 24 rokov v 130 krajinách sveta. 

DofE komplexne rozvíja charakterové vlastnosti ako je cieľavedomosť, vytrvalosť a vnútorná motivácia cez nastavovanie si cieľov a ich systematické napĺňanie v oblastiach ako je šport, talent a dobrovoľníctvo.
Mladí ľudia zlepšujú aj svoje komunikačné zručnosti a učia sa tímovosti na dobrodružnej expedícii. Program sa dá absolvovať na bronzovej, striebornej a zlatej úrovni.

Na Slovensku funguje program DofE od roku 2015. V pilotnom ročníku bolo zapojených 12 škôl a 181 mladých ľudí, ktorí chceli na sebe pracovať. Po rokoch sa programu darí prekračovať magickú hranicu. V DofE bolo v roku 2023 aktívnych až 7500 mladých ľudí. S týmito číslami sa radíme medzi krajiny ako je Nový Zéland či Kanada.

Ocenenie pomáha, ak sa chce dostať mladý človek na vysokú školu u nás alebo v zahraničí, získať štipendium, či nájsť si lepšiu prácu.

Boj proti úzkosti aj koncert s metalovou kapelou. Slovenská študentka si preberie prestížnu medzinárodnú cenu

Sofia Šablicová z Gymnázia C.S. Lewisa v Bratislave je talentovanou bubeníčkou, ktorá si v utorok 19. marca prebrala Zlatú cenu úrovne Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu – DofE. 

Sofia vďaka programu DofE zistila, v čom sa cíti doma. Pomocou art terapie pomáha svojmu duševnému zdraviu a emócie spracúva aj na bicích. Dnes je sebavedomá, vyrovnaná a výborne hrá na bicie.

Mladí ľudia, ktorí sú na zlatej úrovni DofE musia na sebe vytrvalo pracovať viac ako rok a pol. Počas tohto obdobia prekonávajú štyri výzvy – šport, talent, dobrovoľníctvo a na záver absolvujú dobrodružnú expedíciu. Na nej zúročia svoje schopnosti. 

Na záver programu dostane Dofáčka či Dofák medzinárodne uznávaný certifikát. Pomôže im v škole aj v zamestnaní.

Pri melodic death metale zistila, že za bicie patrí

Sofiin hudobný rozvoj začal v melodic death metalovej kapele. Mala motiváciu odohrať na zlatej DofE úrovni koncert, to sa aj splnilo. Spoločne s ostatnými členmi kapely vypracovali playlist na celý koncert. Mala som pocit, že reálne patrím za tie bubny a mám čo ukázať.” 

Členstvo v kapele Sofiu veľmi posunulo. Cez bicie si vytvorila priateľské vzťahy, ale zároveň si uvedomila, že sa v žánri necíti doma. V súčasnosti hrá v školskej kapele a teší sa, že ľudia spoznávajú hudbu, ktorú hrá. “Pri death metale som mala pocit, že stále musím niečo dobiehať. Pri rockovej hudbe využívam to, čo už viem.” DofE Sofii pomohlo v sebadisciplíne, pravidelne cvičí a zdokonaľuje sa.Neverila som, že sa naučím hrať aj s dvojkopákom a dnes to zvládam s prehľadom.”
Pomáhať všetkým

V DofE sa dlhodobo snažíme viesť mladých ľudí k dobrovoľníckym aktivitám. Pre 56 percent mladých ľudí je DofE vôbec prvou skúsenosťou s dobrovoľníctvom. Mladí pomáhajú