slovenska-ludova-majolika-v-modre-–-vianocne-tvorive-dielnicky-s-vonou-hliny

Slovenská ľudová majolika v Modre – vianočné tvorivé dielničky s vôňou hliny

To, že Vianoce pomaly, ale isto, klopú na dvere, vám určite pripomínať nemusíme. Čo však prežiť predvianočný čas kreatívne, v spoločnosti tradícií a s iskrou tradičného remesla? Slovenská ľudová majolika si pre vás pripravila vianočné tvorivé dielničky s vôňou hliny navôkol. Príďte sa ponoriť do atmosféry plnej farieb, nápadov a vlastnoručne vyrobených ozdôb. Ako praví kávičkári sme si nenechali ujsť šancu vyrobiť a namaľovať si nielen vianočné ozdoby, ale aj vlastnú šálku. Zažite spolu s nami vianočné tvorivé dielničky a objavte v rámci exkurzie čarovné zákutia Slovenskej ľudovej majoliky.

Vianočné tvorivé dielničky v Slovenskej ľudovej majolike vás pozývajú zažiť kúzlo tradičných remesiel v jedinečnej sviatočnej atmosfére. Každú sobotu od 16. novembra do 21. decembra si môžete vlastnými rukami vytvoriť originálne vianočné ozdoby.

Vianočné dielničky s nádychom tradícií

Slovenská ľudová majolika v Modre ponúka možnosť nahliadnuť do zákulisia. Okrem toho, že sa vďaka vzdelávacím a zážitkovým exkurziám o tomto tradičnom remesle dozviete viac, môžete si ho v rôznych podobách aj sami vyskúšať. Popri štandardných prehliadkach a tvorivých dielňach si pre vás v Majolike pripravili aj špeciálne s vianočnou tématikou. Príďte si každú sobotu od 16. novembra do 21. decembra 2024 vychutnať vianočnú atmosféru a niečo si vytvoriť.

A čo vás bude na tvorivých vianočných dielničkách čakať?

Môžete si vybrať si z nasledovných zážitkov:

Exkurzia + maľba keramiky
(dĺžka 90 minút, cena 20 €)
Maľbu keramiky na surovú glazúru pod vedením lektora si vyskúšate rovnakou technikou ako samotní majstri keramikári. Vaše diela vám v dielni vypália a podľa dohody doručia. Cena zahŕňa naglazovaný výrobok podľa vlastného výberu, pomôcky, farby a glazúry, výpal, tvorenie v dielni a lektora.
Prehliadka výroby obsahuje: úvod pri základnom kameni z roku 1973, návštevu dielní s odborným výkladom o hrnčiarskej výrobe a tradičných ornamentoch s ukážkou práce majstrov keramikárov, krátky dokumentárny film, výstavu majoliky a vzácnych vzorkovníkov.

Vianočné ozdôbky
(dĺžka 90 minút, cena 25 € )
Namaľujte si vianočné ozdôbky pod vedením skúseného lektora, ktoré si po výpale zavesíte na vianočný stromček. Ručne maľovanými dekoráciami potešíte seba, alebo nimi obdarujete svojich blízkych. Cena zahŕňa na bielo naglazované ozdôbky (3 ks, rozmer: rozmery 4 – 6 cm), napríklad stromček, hviezdičku, hríbik, vtáčik, rybičku a zvonček (1 ks, rozmer: 6,5 cm x 7 cm).

Kedy? 16. november – 21. december, od 10:00 do 15:00
Kde? Slovenská ľudová majolika, Dolná 138, 900 01 Modra

Slovenská ľudová majolika v Modre ponúka možnosť nahliadnuť do zákulisia. Vďaka vzdelávacím a zážitkovým exkurziám sa môžete o tomto tradičnom remesle nielenže dozvedieť viac, ale aj si ho vyskúšať.

Majolika v Modre je synonymom tradície, umenia a príbehov vpísaných do keramiky pretrvávajúcich stáročia, preto si rozhodne nenechajte ujsť šancu nahliadnuť do zákulisia.

Majolika – remeslo, ktoré odoláva času

Modra je známa nielen svojou bohatou vinohradníckou históriou, ale aj hrnčiarskou tradíciou a jednou z najznámejších foriem slovenskej keramiky – majolikou. Korene modranskej keramiky siahajú až do 17. storočia, kedy práve modranské dielne patrili k najväčším výrobcom hrnčiarskeho riadu v Uhorsku.

Vďaka spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom sa modranskú majoliku podarilo v roku 2017 zapísať do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Majolika, keramika známa pestrými či modrými farbami a charakteristickými rastlinnými motívmi inšpirovanými prírodou, je remeslom, ktoré má v Modre hlboké korene. Slovenská ľudová majolika, ktorá vyrába ikonickú modranskú keramiku už viac ako 140 rokov, je najväčšou keramickou dielňou na Slovensku.

Keramika nie je len krásnym umeleckým dielom, ale aj praktickým doplnkom vhodným na každodenné použitie, či už do umývačky riadu, mikrovlnky, alebo ako jedinečný, personalizovaný dar.

Srdce modranských dielní

V srdci Modry, kde sa hrnčiarske kruhy stále točia, sa odovzdáva remeslo z generácie na generáciu. Dnešní majstri sú dedičmi remesla, ktoré v Modre žilo už storočia a remeselníci zo Slovenskej ľudovej majoliky v Modre zachovávajú osvedčené techniky. Všetko sa začína ručným tvarovaním hliny, ktorá je následne glazovaná a maľovaná tradičnými farbami – modrou, červenou, žltou, zelenou, fialovou a hnedou. Tieto farby, symbolické pre majoliku, sú nanášané ručne, s precíznosťou a láskou, ktorá sa odráža v každom ťahu štetca.

Keramika nie je len krásnym umeleckým dielom, ale aj praktickým doplnkom vhodným na každodenné použitie. Historicky plnila keramiky najmä úžitkovú funkciu, tak prečo si nespríjemniť stolovanie práve takýmito jedinečnými kúskami? Škoda by ich bolo v zavretých vitrínach či kredencoch.

Zrod z kúska hliny

Zaujíma vás, ako sa z kúska hliny stane malé umelecké dielo? Potom si nenechajte ujsť exkurziu v priestoroch a dielňach Slovenskej ľudovej majoliky v Modre. Prehliadka začína pri základnom kameni z roku 1973, nasleduje návšteva dielní s odborným výkladom o hrnčiarskej výrobe a tradičných ornamentoch s ukážkou práce majstrov keramikárov. Nechýba ani krátky dokumentárny film či výstava majoliky.

Okrem toho, že sa môžete pozrieť priamo pod ruky šikovným hrnčiarom, môžete si celý proces výroby aj sami vyskúšať na jednom zo zážitkových workshopov. I keď to vyzerá jednoducho, točenie na kruhu si vyžaduje sústredenie, správnu techniku a skúsenosti.

Vďaka prehliadkam výroby a workshopom ponúka Slovenská ľudová majolika nezabudnuteľný zážitok z hrnčiarskeho remesla. Pod vedením skúseného hrnčiara si môžete sami vyskúšať, ako vzniká z hrudky hliny malé dielo.

Zážitkové exkurzie na mieru

Pokiaľ sa na točenie na kruhu necítite, môžete si cestu k personalizovanému výrobku skrátiť a prísť si namaľovať už predpripravený výrobok. V rámci zážitkovej exkurzie, ktorá obsahuje aj prehliadku výroby, si môžete vyskúšať techniku maľby na surovú glazúru. Vaše vlastnoručne vyzdobenú majoliku vám potom vypália a doručia.

Vyskúšajte si techniku maľby na surovú glazúru a vytvorte si svoj jedinečný kúsok. Výrobok vám následne vypália a doručia.

Vytvoriť si niečo zo surového kúsku hliny si môžete aj bez toho, aby ste sa musela posadiť za hrnčiarsky kruh. Medzi ponúkanými zážitkovými workshopmi nájdete aj ručnú výrobu z hliny. My sme si vyskúšali vytvoriť pomocou formičiek ozdôbky, ktoré nám potom vypálili. Táto aktivita je nielen príjemná, ale je skutočne vhodná pre všetkých, vrátane detí.

Odložte štetec, vezmite do rúk kúsok hliny a niečo si vytvarujte. Môžete použiť formičky či vlastnú fantáziu. Nielen deti si prídu na svoje, keďže práca s hlinou je nielen kreatívna, ale aj mimoriadne upokojujúca.

Prehliadky a tvorivé dielne v Slovenskej ľudovej majolike sú výborným programom pre jednotlivcov, rodiny, priateľov, ale aj ako program na mieru pre školy či firmy.

Minulosť, prítomnosť a budúcnosť v jednej miske

Majolika z Modry nie je len krásnym doplnkom domácnosti, ale je aj symbolom udržateľnosti. V čase, keď masová výroba vytláča tradičné remeslá, Modra dokazuje, že hodnoty, ako sú trpezlivosť, starostlivosť a zmysel pre detail, majú svoje miesto aj v 21. storočí. Každý kúsok keramiky je originálom, ktorý vzniká s ohľadom na zachovanie kultúrneho dedičstva.

Modranská majolika je dôkazom, že aj v dnešnom uponáhľanom svete má remeselná práca svoje miesto a dokáže ľudí zastaviť, nadchnúť a spojiť. Záujem o tieto keramické poklady rastie nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Dnes sa Modranská majolika predáva po celom svete, kde nachádza svojich obdivovateľov a zberateľov.

Od hrudy hliny po maľovaný hrnček

Remeslo si vyžaduje zlaté ruky a kúsok srdca, iba tak sa neforemný kúsok hliny premení na umelecké dielo. Majster džbankár pomocou hrnčiarskeho kruhu a svojich zručných rúk vdýchne hline požadovanú formu. Vytočené predmety potom čaká odpočinok a schnutie. Hrnčiar na ne však neustále dohliada, obtáča ju a zapravuje, aby sa nerovnomerným schnutím nezdeformovala. Po dôkladnom vysušení nasleduje prvý výpal v keramickej peci.

Šikovné ruky majstra vytvoria výrobok, ktorý musí pod jeho dohľadom dôkladne uschnúť. Nasleduje prvý výpal v peci pri teplotách 980-1000 °C po dobu 8 hodín.

Po niekoľkohodinovom výpale je výrobok pripravený na ďalší krok, ktorým je maľovanie. Výrobok si prevezme ďalší majster, umelecký keramikár – maliar. Najprv prichádza na rad ponorenie do podkladovej glazúry, vďaka ktorej sa výrobok stane odolnejším a nepriepustným.

Po výpale prichádza na rad ponorenie do podkladovej glazúry, vďaka ktorej sa po výpale stane výrobok odolnejším a nepriepustným.

Na glazúru sa následne ťahmi štetca a šikovnou rukou maľujú dekorácie a ornamenty. Po namaľovaní sa majolika opäť vypáli, aby mohla putovať do rúk svojich nových majiteľov a plniť svoje poslanie – či už ako zberateľský kúsok, alebo ako úžitkový predmet, ktorý nám spríjemňuje všedné dni.

Prichádza dekorovanie. Umeleckí maliari voľnou rukou a šikovnými ťahmi štetac ozdobia výrobky namočené v glazúre. Namaľovaná majolika sa potom opäť vypáli v keramickej peci pri teplote 950-1150 °C.

Krása z Majoliky

Ak si chcete so sebou odniesť jedinečný kúsok, navštívte podnikovú predajňu, ktorá bude otvorená aj počas vianočných dielničiek. Tradičné, moderné či dizajnové kúsky, vyrábané ručne, sa stanú ozdobou každej domácnosti

Podniková predajňa, plná tradičných výrobkov, ale aj rôznych dizajnových kúskov. Rozhodne ju nevynechajte a zaobstarajte si ručne robený výrobok.

Projekt Krása z Majoliky organizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu Malé Karpaty v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Turizmus regiónu Bratislava a s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.

Text a foto: Dominika Noskovičová