konferencia-o-vojenskom-turizme:-dedicstvo-20.-storocia-v-bratislavskom-kraji-a-pohranici

Konferencia o vojenskom turizme: Dedičstvo 20. storočia v Bratislavskom kraji a pohraničí

V stredu 20. novembra 2024 sa v Kultúrnom dome Rohožník uskutoční výnimočná konferencia s názvom „Vojenský turizmus: Dedičstvo 20. storočia v Bratislavskom kraji a pohraničí“. Podujatie organizované Bratislavským samosprávnym krajom priblíži históriu, kultúrne hodnoty a turistický potenciál spojený s vojenskými pamiatkami v regióne a jeho cezhraničnom okolí.

Konferencia sa začne o 9:30 slávnostným otvorením, na ktorom vystúpi predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, starosta obce Rohožník Peter Švaral a riaditeľka odboru stratégie Barbora Lukáčová. Po úvodných príhovoroch sa program zameria na prezentácie cezhraničných projektov implementovaných v rámci programu INTERREG. Odborníci zo Slovenska, Rakúska, Maďarska a Česka predstavia iniciatívy zamerané na dokumentáciu historických udalostí, ochranu prírodného dedičstva a rozvoj tematických turistických trás. Medzi hlavné body patrí projekt Border (hi)stories, ktorý mapuje príbehy z čias železnej opony, či prezentácia Príroda a kultúra na zelenom páse, ktorá sa venuje ochrane biodiverzity a kultúrneho dedičstva v bývalých hraničných pásmach.

Dôležitou súčasťou programu bude panelová diskusia na tému historického dedičstva 20. storočia, ktorú povedú odborníci na vojenskú históriu a regionálne vzťahy. Diskusia sa zameria na obranné línie Bratislavy, ich technické, legislatívne aj spoločenské aspekty a otázky ich súčasného vnímania. Účastníci sa dozvedia o výstavbe a využití týchto vojenských stavieb v minulosti a o možnostiach ich zapojenia do moderného turistického ruchu.

Popoludňajšia časť konferencie bude venovaná turistickým atrakciám vojenského charakteru v Bratislavskom kraji, Dolnom Rakúsku a Južnej Morave. Odborníci a zástupcovia múzeí predstavia unikátne pamiatky, ako sú bunkre B-S 8 a B-S 4 v Petržalke, vojenské múzeum v Gajaroch či tematická trasa Cesta SNP Gemerom-Malohontom. Zaujímavosťou je aj projekt Bunkers.sk, ktorý ponúka možnosť prespať v zrekonštruovanom vojenskom bunkri pri Devínskom jazere. Z pohraničných regiónov bude prezentovaný areál československého opevnenia v Šatove a bunkre v rakúskej obci Petronell-Carnuntum, ktoré ponúkajú autentický pohľad na vojenskú históriu strednej Európy.

Konferencia ponúka jedinečnú príležitosť pre odborníkov, turistických pracovníkov i širokú verejnosť na výmenu skúseností, podporu cezhraničnej spolupráce a rozvoj turizmu spojeného s vojenským dedičstvom. Účastníci sa môžu tešiť na pútavé prednášky, diskusie a networking, ktoré prispejú k lepšiemu pochopeniu významu vojenskej histórie a jej využitia v súčasnom kontexte.