expozicia-ekocentra-cunovo-je-interaktivna-a-dynamicka.-odhalite-tajomstva-dunaja,-luk,-luznych-lesov-aj-poli

Expozícia Ekocentra Čunovo je interaktívna a dynamická. Odhalíte tajomstvá Dunaja, lúk, lužných lesov aj polí

Skúsite skočiť tak ďaleko, ako lúčny koník, naučíte sa rozoznať spev vtákov podľa hlasu, či vôňu bylín. Dozviete sa zaujímavosti o bobroch, zistíte, ako vidí hmyz a prostredníctvom virtuálnej reality sa budete plaviť lužným lesom vnútrozemskej delty Dunaja. V reálnom modeli traktora sa pomocou smart hry naučíte spôsoby trvalo udržateľného poľnohospodárstva.

Multifunkčná miestnosť

Začnite prehliadku v tejto miestnosti, kde vám premietneme krátky film o histórii kaštieľa, sýpky aj obce Čunovo. Uprostred miestnosti leží 3D model kaštieľa a sýpky, jeho osvetlenie je prepojené s vysielaným filmom a počas deja sa budú rozsvecovať spomínané časti areálu.

Expozícia Voda, rieka Dunaj

Dunaj pramení v Čiernom lese a na naše územie priteká popod Devínom. Je druhý najväčší tok Európy a nenahraditeľný migračný biokoridor. Pre našu krajinu má obrovský význam. Jeho vnútrozemskú deltu preskúmate vďaka interaktívnemu „Kolesu poznania“. Dozviete sa zaujímavosti zo života charakteristických rastlín a živočíchov a virtuálne vás vezmeme aj na najväčší riečny ostrov v Európe – Žitný ostrov. Vďaka 3D modelu, ktorý budete sami ovládať, vám predstavíme aj vodné dielo Gabčíkovo a jeho fungovanie. Na veľkoplošnej obrazovke nazriete tesne nad aj pod vodnú hladinu. Pomocou dokumentárnych záberov budete pozorovať živočíchy a rastliny v prirodzenom biotope.

Rastliny, ktoré vám ukážeme: rezavka aloovitá, bublinatka obyčajná, kotvica plávajúca

Pôvodné druhy rýb: vyza veľká, kapor sazan, blatniak tmavý, hlavátka podunajská, šťuka severná

Lastúrniky: korýtko, škľabka

Ulitníky: kotúľka, vodniak

Kôrovce: krivák, rak

Hmyz: vážky

Plazy: korytnačka močiarna, užovká fŕkaná

Expozícia Lužný les

„Lemuje rieku ako zelený pás a spoločne tvoria dynamický ekosystém.“ Priblížime vám jeho význam a život na stromoch, v dreve, v pôde a korunách stromov. Vďaka unikátnym záberom a zvukom prírody budete mať skutočne dojem, akoby ste stáli v srdci lužného lesa. Môžete sa posadiť do člna, kde vám nasadíme okuliare pre virtuálnu realitu, vďaka ktorým sa môžete plaviť po mŕtvom ramene Dunaja, nazrieť pod jeho hladinu či preletieť ponad lužný les. V tejto miestnosti vás zoznámime s bobrou rodinkou – deti môžu bobrou norou aj preliezť. Ďalším zaujímavým prvkom je maketa hniezda orliaka morského, najväčšieho dravého vtáka hniezdiaceho na Slovensku.

Interaktívne hry vás tiež naučia:

  • Rozpoznávať bobra, ondatru, nutriu a vydru,
  • rovnako aj vodné vtáctvo a spevavé vtáky.
  • Priradiť rôzne druhy rýb do tečúcich či stojatých vôd.

Keď nazriete do bútľavého stromu, uvidíte larvy chrobákov a o kúsok vyššie hniezdo brhlíka s vajíčkami. Na strome a konároch nájdete užovku stromovú či netopiera vodného. Podľa kôry, tvaru listov či plodov sa oboznámite so stromami lužného lesa.

Expozícia Lúka

V miestnosti sme vytvorili lúku, ktorá pozostáva z veľkých stebiel tráv a modelov hmyzu – lúčny koník, osa, modráčik obyčajný a mravec. Pravú lúčnu atmosféru sme dotvorili zvukmi prírody. Na jednotlivých stanovištiach si môžu návštevníci vyskúšať, ako:

  • vidí hmyz,
  • vyzerá úľ zvnútra,
  • vônia lúka.
  • Aký silák je mravec a
  • a aký dobrý skokan lúčny koník.

Expozícia Polia

Ekocentrum leží v poľnohospodársky významnej oblasti. V expozícii Polia vysvetlíme jej typické znaky, ale aj rozdiely medzi jednotlivými druhmi poľnohospodárstva, ich výhody a nevýhody a dopady na krajinu. Dominantou expozície je maketa traktora so sedačkou a základným riadením. Návštevník sa posadí do kabíny a vďaka projekcii vstúpi do interaktívnej hry. Nadviaže na príbeh predchádzajúceho hospodára, ktorý svojím nevhodným prístupom poškodil krajinu. Cieľom je zrevitalizovať pôdu, biotopy pre návrat živočíchov a zvýšiť rozmanitosť krajiny.

Na ohrozené druhy živočíchov žijúcich na poliach poukážeme humorným „rozhovorom“ s dropom veľkým. Otočné koleso zase zobrazí ročný cyklus sokola kobcovitého. Zrná najvýznamnejších poľnohospodárskych plodín sme umiestnili do priesvitných nádob a v nepriehľadných si zase môžu návštevníci otestovať, ako dobre ich rozpoznajú na dotyk. Deti sa ľahko naučia, že z kukurice sú pukance, z tvrdej pšenice cestoviny, zo slnečnice olej, z raže chlieb, zo sóje rastlinné mlieko, či z jačmeňa pivo.

Ekocentrum Čunovo je pre verejnosť otvorené každý víkend od 10:00 do 18:00. Pohodlne sa k nemu dopravíte aj vďaka Integrovanému dopravnému systému v kraji – autobusom číslo 91.

Ďalšie časti nášho seriálu „Spoznajte Ekocentrum Čunovo“ si môžete prečítať tu: