Veľká noc nie je len sviatkom kresťanským, ale je aj oslavou príchodu jari, obnovy života a nádeje. Hoci má v rôznych krajinách spoločný základ, oslavy sa líšia zvykmi, symbolmi aj atmosférou. Pozrime sa, ako sa Veľká noc slávi v Európe a vo svete.
Slovensko
Na Slovensku je Veľká noc plná tradícií – šibačka, oblievačka, maľované kraslice, korbáče z vŕbových prútov či pečený baránok. Pre mnohých sú sviatky aj príležitosťou na stretnutie s rodinou a oddych v prírode.
Česko
V Česku je obľúbenou tradíciou „pomlázka“ – chlapci vyšibú dievčatá spleteným prútikom, aby boli po celý rok zdravé a krásne. Zvykom je tiež obdarovať ich kraslicami alebo maľovanými vajíčkami.
Poľsko
Podobne ako u nás, Poliaci chodia na šibačku a oblievačku – tzv. Śmigus-dyngus (Veľkonočný pondelok). V kostoloch si dávajú požehnať „święconku“ – košíky s jedlom, ktoré sa neskôr konzumuje pri slávnostnom obede
Taliansko
Taliani oslavujú Veľkú noc najmä rodinne. V nedeľu sa podáva veľkonočná hostina – jahňacina, artičoky a koláč Colomba v tvare holubice. Veľkonočný pondelok (Pasquetta) je venovaný piknikom a výletom do prírody.
Španielsko
V Španielsku sú známe veľkolepé procesie počas Semana Santa (Svätého týždňa). Mestami prechádzajú sprievody v tradičných róbach a kapucniach, sprevádzané hudbou a nosením svätých obrazov.
Veľká Británia
Briti si užívajú najmä „Easter egg hunts“ – hľadanie čokoládových vajíčok, ktoré schováva Veľkonočný zajačik. Obľúbený je aj koláč Hot cross bun – sladká žemľa s krížom na vrchu.
Francúzsko
Vo Francúzsku deti veria, že zvony z kostolov odletia do Ríma a vracajú sa späť s čokoládovými darčekmi. Tradične sa pečie omelette pascale – veľká vaječná omeleta, najmä na juhu krajiny.
Nemecko
Nemci zdobia záhrady tzv. Osterbaum – stromčekmi ozdobenými kraslicami. Obľúbené sú aj veľkonočné ohňe, ktoré symbolizujú príchod svetla a jari.
Grécko
V Grécku sa Veľká noc slávi veľkolepo, s nočnými omšami a ohňostrojmi. Tradičným jedlom je baranina a červené vajíčka – farbené na znak Kristovej krvi a nového života.
Veľká noc vo svete
- USA: Populárne sú Easter parades (veľkonočné sprievody), veľké hľadanie vajíčok a darčeky od Easter Bunny.
- Mexiko: Procesie a dramatizácie ukrižovania, kombinujú sa kresťanské a pôvodné domorodé prvky.
- Austrália: Zajaca nahrádza bilby (malé vačkovce), ktoré sú pôvodné pre Austráliu – ako ekologická náhrada.
- Etiópia: Veľká noc, zvaná Fasika, je hlboko náboženská. Predchádza jej 55-dňový pôst a končí sa slávnostným obedom.
Každý národ, iná tradícia – no spoločná radosť
Veľká noc spája ľudí na celom svete – či už ako sviatok viery, prírody, obnovy alebo rodiny. Všade je to čas radosti, nového začiatku a svetla, ktoré prichádza po temných zimných mesiacoch.