Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape

Slovenský akvarel na svetovej scéne: Agnes Vavrinová v Indii

Po príspevkoch z fotografického sveta sa v nasledujúcich článkoch z našej dielne pozrieme na ďalšiu oblasť vizuálneho umenia. Radi by sme Vám predstavili výtvarníkov a výtvarníčky, ktorí sa pravidelne zúčastňujú súťaže Výtvarné Spektrum, či vystavujú na Salóne výtvarníkov a naviac sú našimi partnermi aj pri iných výtvarných aktivitách.

Agnes Vavrinová, členka a zakladateľka výtvarného združenia arte.via, o. z., novozámčanka žijúca v Stupave, je žiarivým príkladom toho, že talent, vášeň a odhodlanie nepoznajú hranice. Táto temperamentná a hlavne talentovaná akvarelistka, ktorá sa dlhodobo venuje neprofesionálnemu výtvarnému umeniu, si svojou tvorivosťou a húževnatosťou vydobyla miesto medzi uznávanými umelcami. Na sklonku roku 2024 sa stala čestnou hosťkou na prestížnom festivale 2nd Olympiart v Indii – podujatí, kde sa stretávajú špičkoví akvarelisti z celého sveta.

Pre nás z MOSky je Agi dlhoročným partnerom, sledujeme jej umeleckú cestu a spolupracujeme s ňou či už na podujatiach, na ktorých sa pravidelne zúčastňuje – ako napríklad Výtvarné spektrum alebo Salón výtvarníkov, ako aj na workshopoch, plenéroch, či na autorských alebo kolektívnych výstavách.

Preto sme s napätím sledovali jej príspevky na sociálnych sieťach z Indie a samozrejme nás zaujímalo ako sa na takúto veľkú udalosť dostala, čo pre ňu znamenala a aké zážitky si z Indie priniesla? To všetko a ešte viac sa dozviete v našom rozhovore.

Ako ste sa dostali medzi čestných hostí na Olympiart 2024?

Bolo to pre mňa veľké prekvapenie, keď ma Amit Kapoor – jeden z TOP 10 svetových akvarelistov a hlavný organizátor Olympiart 2024 – osobne pozval reprezentovať Slovensko.

Prvýkrát sme sa stretli v januári 2023, keď mi odborná porota vybrala akvarel na výstavu v Indii a tak som sa mohla zúčastniť aj plenéru v Dillí. Následne Amit prijal pozvanie na Slovensko, kde sme v auguste 2023 zorganizovali historicky prvý Master Class Workshop. Bol to veľký úspech napriek tomu, že počasie vôbec nespolupracovalo. V komplikovaných situáciách sa ľudia zbližujú a Amit videl s akým nasadením a energiou sa snažíme riešiť neriešiteľné. Na druhej strane mal možnosť zažiť našich akvarelistov a bol skutočne dojatý ako veľmi sa chcú učiť a pracovať na sebe. Od prvého momentu bol náš vzťah veľmi otvorený a priateľský.

Ako začala vaša umelecká cesta a čo vás priviedlo k akvarelu?

V roku 2003, keď som ešte pracovala ako zástupca najväčšieho výrobcu koľajníc v bývalom Československu na nemeckom trhu, som začala navštevovať lekcie olejomaľby u akademického maliara Petra Orvana. Počas prvej účasti na Výtvarnom spektre som získala cenu a môj obraz sa stal motívom plagátu. Následne som sa 20 rokov zúčastňovala na tejto výtvarnej súťaži a získala množstvo ocenení. Neviem, či má niekto viac plastík (ocenení z dielne pána Jirka Vyhnáleka ) z krajských kôl. Zároveň nebol rok, kedy by môj obraz nebol súčasťou kolekcie celoštátnej výstavy. Doma sa ma už pýtali, či sa necítim tak trocha ako Karel Gott, ktorý slávika taktiež nikdy nečakal.

Venovala som sa najmä maľbe na plátno a grafike, no je pravdou, že akvarel bol vždy mojou veľkou láskou, ale v bývalom Československu mal len podradnú funkciu. Na festivale Fabriano v Taliansku som opäť objavila krásu akvarelu. Je to technika, ktorá si vyžaduje veľké mentálne nasadenie, ale zároveň prináša krásnu meditáciu. Učí pokore, vytrvalosti a ponúka nový pohľad na svet. Akvarel je praktický, môžete maľovať kedykoľvek a kdekoľvek.

Počuli sme, že ste v posledných dvoch – troch rokoch spolupracovali so svetovými „jednotkami“ v technike akvarel.

Ako som už spomenula, spoznala som nový svet a v ňom sa pohybujú veľké hviezdy svetového akvarelu – Amit Kapoor, Nicolas Lopez, Jorge Corpuna, Álvaro Castagnet, Marc Folly, Megha Kapoor… Najprv s nimi maľujete, pri tom sa spriatelíte, lebo najtalentovanejší ľudia sú veľmi pokorní a vtipní. A občas im porozprávam o Slovensku a o našej akvarelovej komunite a neviem, či si potom myslia, že všetci u nás sú takí blázni ako ja, ale v každom prípade sú zvedaví na našu krajinu i ľudí a zrazu sú u nás v Stupave. Takto sa nám podarilo etablovať Slovensko na mape svetového akvarelu.

Čím je festival Olympiart jedinečný a čo pre Vás znamená?

Olympiart je najväčší akvarelový festival na svete, na ktorom sa tento rok zúčastnili reprezentanti z viac ako 70 krajín a vystavilo sa 650 akvarelov. Festival je plný veľkolepých udalostí, ako otvárací ceremoniál, „demá“ majstrov akvarelu a 3-dňový plenér v Jaipure.

Pre mňa to bola unikátna príležitosť stretnúť ľudí z rôznych kútov sveta, ktorí zdieľajú vášeň pre akvarel. Cítila som prostredie plné priateľstva, úprimnej ochoty zdieľať vedomosti a obdivu k technike. Ešte nikdy som nestretla toľko ľudí na jednom mieste, ktorí hodiny riešia aký papier a štetce a farby sú najlepšie… ako najlepšie zachytiť svetlo, odlesky vo vode … bolo to veľmi očisťujúce.

Aký bol program Vašej cesty a ktoré momenty Vám zostali v pamäti?

Program zahŕňal 3-dňový festival v Dillí a plenér v Radžastane v Jaipure. Najviac mi zostala v pamäti premávka v Dillí, kde žije takmer 30 miliónov ľudí, smog, ktorý zafarbuje celé mesto, a kontrasty medzi krásou a chudobou. India je kruto krásna.

Kľúčovou pre mňa bola podpora Slovenského veľvyslanectva v Dillí, najmä našej konzulky Zuzky Mezencevovej, ktorá mi pomohla cítiť sa bezpečne a bezstarostne. Želala by som si, aby sme mali v diplomacii len takýchto profesionálov. Svet by bol krajší.

Čo vás v Indii najviac prekvapilo?

India je obrovská, s 1,5 miliardou ľudí a rôznymi štátmi, každý s iným jazykom a kuchyňou. Príroda je nesmierne rozmanitá. Jedlo je vynikajúce a lacné. Ľudia sú milí a priateľskí, najmä ak im prejavíte rešpekt a čas. Radi sa fotia s bielymi ľuďmi, čo je pozostatok koloniálnej doby. Fotka s belochom im pridáva v očiach susedov na ľudskej hodnote. Je to bizarné. A milovali moje zlaté vlasy. Nemohla som im kaziť ilúzie, tak som im nehovorila, že mi ich farbí nevesta.

Máte už nové umelecké plány alebo výzvy, ktoré by ste chceli v blízkej budúcnosti uskutočniť?

Neprestávam snívať, že ešte ma len čaká môj najkrajší obraz Snívam o tom, že sa nám ešte podarí zorganizovať ďalší workshop a tým sa naskytne príležitosť našim neprofesionálnym výtvarníkom sprostredkovať stretnutie s ďalšou veľkou hviezdou svetového akvarelu. A hlavne si prajem zdravie, pretože ma najviac baví cestovať, maľovať a stretávať ľudí.