Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape

Predstavujeme vám  ochotnícke divadlá Bratislavského kraja: Divadelný spolok ŠÁCHOR zo Zohora

Najskôr to boli stretnutia mladých ľudí, ktorí oživili formou muzikálu biblický príbeh. Neskôr sa z tejto skupiny sformoval ochotnícky divadelný súbor, ktorý prináša svojim divákom rôzne divadelné predstavenia. Vďaka nim si môžu diváci pozrieť historické príbehy zo života v zvučnej záhoračtine,  inscenácie z dedinského prostredia a dokonca sa v autorskej hororovej komédii dozvedia, ako vznikla prvá upírka Záhoria. 

O tom, čo všetko svojim divákom prinášajú ochotníci zo Zohora sa môžete nielen dočítať v rozhovore s vedúcim súboru Andrejom Lackom, ale aj osobne presvedčiť na predstaveniach Divadelného spolku ŠÁCHOR.

1. Ako vzniklo vaše divadlo a čo bolo vašou hlavnou inšpiráciou začať s ochotníckym divadlom?

Divadelný spolok ŠÁCHORvznikol v roku 1999. Vtedy to bola skupinka mladých kresťanov, ktorí sa stretávali vo voľnom čase pri aktivitách farnosti v Zohore pri kostole Sv. Margity Antiochijskej. Inšpiráciou pre založenie divadla bol práve podnet z biblického prostredia, príbeh narodenia Ježiša. A tak som v spolupráci s kamarátmi Jožkom Matlovičom a jeho sestrou Dankou Matlovičovou vytvorili scenár, libreto a hudbu pod záštitou nebohého vdp. Mons. Slamku Jozefa. Vznikol muzikál s názvom Dieťa z Betlehema.  A odvtedy, túžba prerozprávať príbehy divadelným spôsobom nabrala smer a aj podobu a založil som občianske združenie ŠÁCHOR a divadelný spolok ŠÁCHOR.   

2. Ktoré predstavenie vášho divadla považujete za najdôležitejšie?

Ťažko vybrať, nakoľko každá ďalšia hra ťaží z poznatkov a skúseností tej predošlej a zároveň sa ta budúca formuje podľa aktuálnych zážitkov, myšlienok a situácie vo svete, v súbore a celkovo v živote. Uvediem príklad, veľmi rád si spomínam na prácu na inscenácii BREVIÁR TECINY FRANCINY, ktorá vznikla z prosby divákov, po premiére SVADEBNÍ OMÁČKY. Diváci boli nadšení a chceli vidieť aj iné inscenácie z dedinského prostredia a to bolo podnetom vytvoriť príbeh z výpovedí, žijúcich pamätníkov a rodákov zo Zohora, ktorí zažili prechod frontu počas druhej svetovej vojny. Teda nadviazať jednak na niečo historické a zo života a zároveň uviesť hru v záhoráčtine, ktorú týmto chceme zachovať a povýšiť, že aj ona je hodná divadelného umenia.

3. Každé divadlo dopĺňa postupne svoj repertoár, mení žáner, prináša niečo nové. Ako prebieha výber a príprava vašich predstavení?

Výber je čiastočne ovplyvnený, pri mojej autorskej tvorbe s skvelej spolupráci s p. Bartošom Martinom, napríklad tým, ako som spomenul už vyššie, alebo je to téma s ktorou sa chceme pohrať, téma Drakulu v aktuálne najnovšej autorskej hre BASTA FIDLI DRAKULOVI. A pri výbere cudzích diel je to veľa práce pri čítaní mnohých scenárov. Príprava je už následne podriadená náročnosti umeleckej vízie režiséra.

4. Čo pre vás znamená vaše ochotnícke divadlo, aký vplyv má na vašich divákov a na vás osobne?

Divadlo pre mňa znamená celý môj svet. Rodinu a kamarátov. Na javisku môžem spať jesť i milovať.Je to úžasný fantastický moment, kedy sa bez fyzického kontaktu s divákmi dotýkate počas divadelnej inscenácie cez svetlo, hudbu, reč, pohyb, farbu, tón, zvuk, ideu príbehu v jednom okamihu cez éter, divákovej duše a ona sa vám otvára a je plná emócií, ktoré z nej vychádzajú. A tak divák a herec splynú v jedno lebo jeden bez druhého nemôžu existovať. A pre mňa osobne je to ako perpetuum mobile, neustále objavovanie a skúmanie všetkého v tomto fantastickom spojení. 

5. Pre ochotnícke divadlo je najdôležitejší kolektív účinkujúcich – neprofesionálnych hercov. Aký je ten váš divadelný kolektív?

V súčasnosti je to 5. generácia hercov, ktorá sa vystriedala počas našich 26 rokov fungovania. V prepočte to bolo 136 členov (herci, aj technici). Každá z generácii bola úplne iná.  Na začiatku partia rovesníkov, neskôr tri silné rodiny, kde hrali otec, mama aj deti a potom individuálny herci a v súčasnosti sú v súbore aj herci z okolia. A aký sú? Skvelí, veselí, priateľskí a ochotní obetovať svoj voľný čas pre divadlo. Ďakujem im za to. A hlavne aj mojej rodine, ktorá ma podržala vždy a zároveň tam skoro celá hrá a pomáha.

6. Na aké nové predstavenia sa môžu tešiť vaši diváci a aké máte plány do budúcnosti?

Momentálne ponúkame našu najnovšiu hororovú komédiu BASTA FIDLI DRAKULOVI. Premiéra bola 15.6.2024 v Zohore. Je to komédia nie priamo o Drákulovi, ale o tom ako a prečo vznikla na Záhorí prvá upírka menom „DRAKULICA – PIJAVICA“. Diváci uvidia príbeh Reveny, ktorá milovala pizzu nadovšetko a dala by i život za ňu. Stala sa majiteľkou rodinnej pizzerie Salsícia v mestečku pod hradom, kde voľakedy žil gróf Drakula. Pizzéria má už svoje najlepšie časy za sebou. Všetko zmení objav zaprášeného tajomného obrazu, ktorý celé roky ležal v jej pivnici. Prilákal na hrad turistov a masy ľudí. Čo však z toho, keď do mestečka pod hradom nik nezablúdi. Revenino srdce ovládla túžba po peniazoch, moci a ba čo viac – po večnej mladosti a kráse. Bola ochotná zájsť ďalej, ako si možno predstaviť. Viac už neprezradíme, ale srdečne pozývame už tento víkend 8.2.2025 v sobotu o 17:00 a na druhý deň 9.2.2025 v nedeľu o 16:00 do kultúrneho domu v Zohore na 1. reprízu, kde sa môžete dozvedieť, ako to celé dopadne.

A popritom hráme i úspešnú a populárnu komédiu KURNÍKŠOPA z pera Jožka Ovečku. Komédia v 3 dejstvách v záhoráckom nárečí o aktuálnej téme detí, ktorí dospejú a nechcú odísť od rodičov. Mama-tata hotel. Mala premiéru 18.3.2023 v Zohore.

Do rodiny gazdu Matúša zavíta po dlhom čase muzikant Vašek kolega, člen kedysi jednej z najlepších cimbáliek. Matúš, sám bývalý muzikant, sa od neho dozvie, že muzikanti, s ktorými kedysi hrával aj on, sa rozpadávajú a na konci mesiaca sa definitívne rozhodli skončiť. Matúš si spomenie na zvyk, ktorý pretrvával v ich kapele: „ak má niektorý z členov v rodine svadbu, ostatní chlapci mu na svadbe hrajú zadarmo“. Keď sa o tomto zvyku dozvie jeho žena, rozhodne sa, že musí do konca mesiaca vystrojiť svadbu svojej najstaršej dcére Jolane a využiť tak možnosť zadarmo mať k dispozícii jednu z najlepších kapiel a pomstiť sa tak svojej odvekej rivalke Božene za to, že ona mala honosnejšiu svadbu a stále jej to dáva pocítiť. Dcéra Jolana sa však do vydávania nehrnie, preto jej mama vymyslí plán, do ktorého zasvätí aj svojho muža Matúša. Bez vedomia svojej dcéry napíšu za ňu inzerát do novín. Matúš má zaniesť inzerát do novín spolu s inzerátom, na ktorom predávajú kravu.

7. Zažili ste počas Vášho pôsobenia v divadle niečo výnimočné?

Zažívam to na každej skúške, repríze či premiére. Pre mňa je už zázrakom to že sa vždy stretneme a ideme do toho v súčasnom svete. Neverili by ste, ako ľahko v okamžiku doslova jednej minúte, viete stratiť, všetko. Kolektív, kamarátov.

8. Aké najkrajšie úspechy dosiahlo vaše ochotnícke divadlo?

Za najkrajší úspech považujem predstavenie KURNÍKŠOPA, pretože od jej premiéry sa nám podarilo za tak krátky čas urobiť momentálne už 17. reprízu v našom okolí.

Ostatne zaujímavosti sa o našom divadle a našej histórii dočítate viac na www.divadlosachor.sk a o aktuálnom dianí tiež na našej facebook stránke Divadlo Šáchor. Budeme radi, ak sa stanete našimi sledovateľmi a vernými divákmi.

Za rozhovor a fotodokumentáciu ďakujeme Andrejovi Lackovi a celému súboru želáme veľa úspechov pri ďalšej tvorbe a samotných predstaveniach.