na-zupe-spolocne-chranime-zdravie-a-bezpecnost-nas-vsetkych

Na župe spoločne chránime zdravie a bezpečnosť nás všetkých

Bratislavský samosprávny kraj si zakladá na bezpečnosti a zdraví svojich zamestnancov. Aby zamestnanci boli pripravení zvládnuť rôzne situácie a udalosti, ktoré môžu nastať v pracovnom prostredí alebo mimo neho, rozhodol sa kraj uskutočniť kurz z prvej pomoci pre svojich pracovníkov.

Tento kurz je zameraný na poskytnutie základných znalostí a zručností týkajúcich sa poskytovania prvej pomoci v prípade prevencie, úrazu alebo núdzovej situácie. Cieľom kurzu je zvýšiť schopnosti zamestnancov reagovať rýchlo a efektívne v prípade nečakaných udalostí, čím sa prispieva k zlepšeniu celkovej bezpečnosti a zdravia pracovného prostredia.

V rámci kurzu sa zamestnanci naučia identifikovať rizikové situácie, správne poskytovať prvú pomoc zraneným osobám, ako aj správne komunikovať a koordinovať pomoc s ďalšími kolegami alebo záchranárskymi zložkami v prípade potreby. Získajú znalosti základného vyšetrovania zranení, ovládania krvácania, poskytovania dýchacieho a srdečno-cievneho záchranného postupu a ďalších kľúčových postupov pri poskytovaní prvej pomoci. Spoločne pracujme na tom, aby sme boli pripravení čeliť výzvam a chránili zdravie a bezpečnosť nás všetkých.

Hlavnou úlohou integrovaného záchranného systému (ďalej IZS) je poskytovanie pomoci osobám v tiesni, preto v prípade ak dôjde k mimoriadnej udalosti, pri ktorej sa zranili osoby, je v prvom rade potrebné privolať pomoc. Na to slúži číslo tiesňového volania 112, kde operátor na základe informácií poskytnutých volajúcim vyhodnotí situáciu a následne na miesto udalosti vyšle potrebné záchranné zložky IZS (zdravotníkov, hasičov, prípadne policajnú hliadku).

Zásady správneho poskytovania informácií pri volaní na číslo tiesňového volania 112:

  1. Čo sa stalo (druh udalosti, aké sily a prostriedky je potrebné vyslať)
  2. Kde sa stalo (obec, objekt, lokalita, okres, kraj)
  3. Komu sa stalo (postihnutí, poškodenie majetku, ohrozenie životného prostredia)
  4. Kedy sa stalo (dátum a čas)
  5. Poskytnutie ďalších doplnkových informácií (identifikácia kto volá, uvedenie telefónneho čísla pre spätné volanie)

Zranenie osoby

Prvá pomoc je bezprostredná pomoc poskytnutá zranenej alebo chorej osobe. Ide o súbor opatrení, ktoré sa poskytujú postihnutému ešte pred odborným zdravotníckym ošetrením. Neposkytnutie prvej pomoci môže znamenať zbytočnú smrť! Prvá pomoc na mieste nehody a ochorenia je základom pre liečbu v nemocnici.

Európske číslo tiesňového volania 112 je rovnaké pre všetky členské krajiny EÚ

Hlavné zásady poskytovania prvej pomoci

  • Bezpečnosť pri poskytovaní prvej pomoci (záchranca, postihnutý),
  • Zhodnotenie situácie,
  • Zhodnotenie úrazu alebo ochorenia,
  • Volanie odbornej pomoci (112, v prípade len zdravotného problému linku 155),
  • Poskytnutie prvej pomoci,
  • Odovzdanie postihnutého odbornej pomoci (zložky IZS). 

Vybavenie na poskytnutie prvej pomoci

Vaše ruky, autolekárnička a ak je k dispozícií AED – automatický externý defibrilátor

Vyšetrenie postihnutého

  1. vedomie – reakcia na oslovenie, zatrasenie alebo uštipnutie…
  2. dýchanie – naklonenie sa nad postihnutého či je alebo nie je počuť/cítiť dýchanie a či sú vidieť dýchacie pohyby
  3. krvný obeh – ak nie je prítomné dýchanie ide o zástavu srdca, treba začať resuscitovať
  • uvoľnenie, spriechodnenie dýchacích ciest (záklon hlavy – Manéver „prst – brada“)
  • záchranné dýchanie (z pľúc do pľúc) – nemusí sa vykonávať v prípade možnosti ohrozenia záchrancu
  • masáž srdca – aj samotná masáž srdca bez dýchania je život zachraňujúci úkon. U dospelého: stred hrudnej kosti /úroveň prsných bradaviek, frekvencia stláčania 100 – 120 stalčení / min, hĺbka 5 – 6 cm. U dieťaťa – spojnica medzi prsnými bradavkami a 1cm pod (dolná tretina hrudnej kosti), používajú sa 2 prsty, dlaň jednej ruky alebo dlane oboch rúk (v závislosti od veľkosti dieťaťa). Začína sa 5 úvodnými vdychmi, ak naďalej nie je prítomné dýchanie začínate 30 (stlačení) :2 (vdychy)
  • zastavenie krvácania

Postup pri nehode

  1. zhodnotenie situácie
  • obliecť reflexnú vestu
  • zapnúť varovné osvetlenie
  • umiestniť výstražný trojuholník
  • zaistiť proti pohybu a prevráteniu
  • vytiahnuť kľúč zo zapaľovania
  • zistiť poranenia
  • privolať pomoc (112)
  1. poskytnutie prvej pomoci – život ohrozujúci stav
  2. privolanie odbornej pomoci (linka 112, v prípade život ohrozujúceho stavu 155)

Zastavenie závažného krvácania: Pravidlo 5 T

  • Zistiť krvácanie 
  • Zatlačiť v rane – vytvoriť tlakový obväz, ak krváca, znova prekryť na pôvodné krytie. Ak je v rane cudzí predmet – nevyberať, fixovať, prekryť (okolo cudzieho predmetu)
  • Zdvihnúť nad úroveň srdca
  • Zabrániť šoku –  pravidlo 5 T
  • Zavolať pomoc (112)

Protišokové opatrenia

Teplo – prikrytie pacienta, dekou, striebornou fóliou z auto – lekárničky
Ticho – upokojenie pacienta
Tekutiny – protišoková poloha – zdvihnutie dolných končatí
Tíšenie bolesti – uložiť postihnutého do úľavovej polohy
Transport – privolať odbornú pomoc 112

Poskytnutie prvej pomoci pri zasiahnutí nebezpečnou látkou

  • Vlastná bezpečnosť, ak nie je ohrozená
  • Postihnutú osobu čo najrýchlejšie vyniesť, príp. vyviesť z ohrozeného priestoru
  • Zabezpečiť protišokové opatrenia, zastaviť život ohrozujúce krvácanie – pravidlo 5T
  • Ak je postihnutá osoba v bezvedomí, zaistiť vedomie, dýchanie a krvný obeh, ak nie sú prítomné, začať vykonávať KPR – resuscitáciu
  • Privolať pomoc 112

Úrazy v horskom teréne     

Ak k udalosti dôjde vo vysokohorskom teréne, je nutné volať na číslo Horskej záchrannej služby 18 300. V prípade ak nám toto číslo nie je známe, je potrebné zavolať na číslo tiesňového volania 155, kde operátor volajúceho zabezpečí konzultáciu, asistovanú prvú pomoc a pošle Horskú záchrannú službu.

Železničné nehody

V posledných rokoch dochádza v Slovenskej republike k častým nehodám na železničných priecestiach. Ak došlo k nehode alebo nastane situácia, ktorá môže viesť k nehode (napr. porucha zabezpečovacieho zariadenia, uväznené motorové vozidlo na priecestí a pod.) je nutné na čísle tiesňového volania 112 alebo čísle Polície 158, oznámiť jednotné identifikačné číslo železničného priecestia, ktoré je pridelené každému železničnému priecestiu a nesie identifikačné údaje o danom priecestí.

Postup ohlásenia mimoriadnosti na priecestí:

  1. Osoba, ktorá spozoruje na železničnom priecestí nehodu, resp. inú nebezpečnú situáciu, ktorá by mohla ohroziť bezpečnosť na železničnej trati alebo v blízkosti priecestia, zavolá na linku tiesňového volania 112, alebo na linku Polície 158 pomocou mobilného telefónu resp. miesta najbližšieho telefonického spojenia. Súčasne nahlási službukonajúcemu operátorovi aj JIČ priecestia – napr. SP2727. Každé priecestie je označené písmenami SP (slovenské priecestie) a 4 – miestnym číslom.
  2. Z databázy údajov zasielaných na koordinačné stredisko IZS a PZ SR operátor podľa JIČ lokalizuje dotknuté priecestie. Z databázy údajov zistí telefónne číslo a upozorní príslušného výpravcu alebo dispečera s požiadavkou na prijatie potrebných opatrení pre zamedzenie nehodovej udalosti (napr. zastavenie vlaku, vypnutie trakčného vedenia a pod.).
  3. Operátor má k dispozícii aj ostatné potrebné údaje (GPS súradnice, elektrifikácia trate, názov komunikácie, železničný km, cestný km, príp. iné). Operátor pošle na výjazd IZS a nehodu následne oznámi Polícii.